HEMOROIDY/HEMEROIDY
Co to je?
Hemoroidy a s nimi spojené potíže jsou považovány za civilizační onemocnění. Jde o rozšířené cévní pleteně v oblasti konečníku. Cévní pleteně jsou přítomny pod sliznicí této části střeva u každého člověka od narození a vytvářejí drobné polštářky. Ty jsou součástí všech mechanizmů udržujících kontinenci. Dojde-li ke zvětšení těchto polštářků, mohou se vyskytnout zdravotní potíže. Jedním z hlavních důvodů vzniku hemoroidů je obtížné a nepravidelné vyprazdňování.
Příznaky:
Hlavním a nejčastějším příznakem je krvácení z konečníku. Může se projevit pouze stopou krve na toaletním papíře nebo i drobným, světle červeným zabarvením stolice. Dalšími příznaky jsou pálení a svědění a tvrdé hmatné uzlíky v oblasti konečníku. Všechny tyto příznaky se mohou různě kombinovat, mohou se vyskytovat i izolovaně a v různé intenzitě.
Léčba:
Léčba hemoroidální nemoci probíhá ve dvou fázích. Nejprve je to důkladné vyšetření, stanovení rozsahu onemocnění a zavedení určitých režimových opatření v podobě diety, úpravy vyprazdňovacích návyků, nasazení lokálních či celkových medikamentů. V případě, že konzervativní léčba je nedostatečná, tak přistupujeme k chirurgickému zákroku. Podle typu operace se může jednat o zákrok ambulantní nebo vyžadující hospitalizaci.
Rizika operace:
V naprosté většině případů se tento zákrok obejde bez komplikací. Nejčastějším pooperačním problémem jsou bolesti, které lze však dobře ovlivnit léky. Ojediněle může dojít k zánětu či opožděnému hojení. Často se pooperačně vyskytuje otok.
Pooperační péče:
Nejdůležitější je péče o stolici, správné vyprazdňování a vhodná hygiena.
Pracovní neschopnost:
Podle charakteru zaměstnání a zvolené metody léčby nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec, případně 2-3 týdny u nejrozsáhlejšího výkonu.