AKUTNÍ A ÚRAZOVÁ CHIRURGIE
Na našem pracovišti pacienty k vyšetření objednáváme. Některé zdravotní situace si však vyžádají akutní ošetření. Je ale nutné počítat s tím, že není v našich silách každého ihned po příchodu ošetřit.
Zlomeniny, výrony, pohmoždění jsou poranění vzniklá náhlým působením nepřiměřené síly na jednotlivé části těla, nejčastěji při sportu, v domácnosti, při fyzické práci, dopravních nehodách apod. Jde o poranění kotníků, zápěstí, kolen a prstů na rukou. Projevují se bolestivostí, otokem, modřinou a omezenou funkcí kloubu nebo končetiny.
Poraněná část těla se vyšetřuje pohledem, pohmatem, zkouškou rozsahu pohybů a většinou také rentgenovým vyšetřením.
Po stanovení diagnózy se v závislosti na charakteru poranění po domluvě s pacientem léčí poraněná část těla elastickým obinadlem, ortézami, tejpy, sádrou nebo odlehčenou sádrou. Disponujeme nejmodernějšími ortézami, dlahovacími technikami, kvalitní sádrou a na trhu nejkvalitnějšími umělohmotnými sádrami od americké firmy 3M. Často též používáme revoluční metodu zafixování dolní končetiny systémem Vacoped umožňujícím i při zlomené noze udržovat dobře hygienu a být mobilní. Vakuové fixační dlahy tvoří plnohodnotnou alternativu ke klasickým způsobům fixace na dolní končetině.
Kromě úrazů řešíme i onemocnění pohybového aparátu. Jedná se o různá onemocnění šlach a kloubů, která řešíme ve spolupráci s fyzioterapeuty.
Popáleniny, opařeniny, omrzliny vznikají nepřiměřeným působením tepla nebo chladu na kůži lidského těla, mluví se o tzv. termických poraněních. Tato poranění se rozdělují na popáleniny I. - IV. stupně a podle rozsahu popálené plochy. Jsou velice bolestivá a nejúčinnější první pomocí je okamžité chlazení postižené plochy studenou vodou.
Ambulantně se léčí termická poranění do 2. stupně, někdy výjimečně i malého rozsahu 3. stupně. 1. stupeň se projevuje zarudnutím, 2. stupeň puchýři a 3. stupeň již hlubšími poraněními kůže a podkožních struktur.
Na našem pracovišti léčíme popáleniny nejmodernějšími prostředky pro tzv. vlhké hojení ran, které přináší nejlepší výsledky v léčbě. Kromě dobrého efektu na hojení tkáně má i výrazný analgetický efekt (působí proti bolesti). Používáme nejčastěji krytí od firem Mölnlycke a Bbraun.
Bolesti břicha, zad a potíže s močením jsou potíže často úzce provázané. Bolesti břicha mohou nastat při onemocnění orgánů v dutině břišní, jako například slepé střevo, žlučník, žaludek, tlusté střevo apod. Bolestmi břicha se často projevují ale i potíže s močením, záněty močových cest, záněty močového měchýře stejně tak jako ledvinná kolika. I bolesti zad se mohou projevovat potížemi v oblasti břicha, nebo může jít o čistě bolest v oblasti páteře s vystřelováním do nohou v podobě klasického lumbaga (tzv. houser). K řešení těchto potíží je často zapotřebí vyšetření nejen lékařem, ale i laboratorně - odběrem krve a moči, vyšetření zobrazovacími metodami jako např. sono, RTG, někdy i CT. Nezřídka je nutné vyšetření žaludku a střev endoskopicky (kolonoskopie a gastroskopie). Pokud se jedná o náhlou příhodu břišní vyžadující okamžitou operaci, nasměrujeme Vás na vhodné lůžkové pracoviště.
Pokud zjistíme onemocnění pupeční kýlou, tříselnou kýlou nebo jinou břišní kýlou, jsme schopni sami nabídnout Vám kompletní léčení a operaci v režimu jednodenní chirurgie.
Kožní záněty, furunkly, flegmóny jsou jedny z nejčastějších témat v chirurgických ordinacích. Příčinou těchto potíží bývá většinou nějaké drobné poranění kůže nad vzniklým zánětem a vniknutí infekce dovnitř pod kůži.
Může se jednat o poranění třískou, trnem při práci na zahradě, nůžkami při pedikúře a manikúře, velice časté je zatrhnutí kůžičky na prstu ruky u dětí, které strkají prsty do pusy. Dochází k maceraci kůže a drobné ragádě, která je poté vstupní branou infekce.
Dalším častým zdrojem kožních infekcí jsou zarostlé chlupy či vousy v oblastech holení a stříhání (kštice, obličej, podpažní jamky, v oblasti genitálu a třísel a samozřejmě nohou).
Velikou skupinu těchto potíží tvoří zanedbané ložisko ucpané mazové žlázy - tzv. atherom, aterom nebo retenční cysta. Jde o bulku velikosti hrášku, ale i několik cm, která je v podkoží nejčastěji vlasové části hlavy, šíje, krku, podpaždí a zad. Pokud dojde k infekci, tak obsah zhnisá a musí se akutně ambulantně operovat. Nejlépe se zde komplikacím předchází včasným a plánovaným ambulantním odstraněním bulky v době, kdy je bez zánětu.
V případě ošetřování jakýchkoliv zánětlivých potíží na kůži dbáme vždy především na bezbolestnost zákroku. Principem ošetření je otevření dutiny s hnisem a jeho odstranění a případně drenáž. Dále odstranění cizího tělesa - trnu, třísky apod., nebo částečné či úplné odstranění nehtové ploténky dráždící okolní kůži. Při zánětu je vždy snížen účinek lokálního anestetika a musí se proto místo opíchnout dostatečně a vždy nějaký čas vyčkat na začátek působení. Nejčastěji používáme Mesocain a Marcain. Po správném ošetření dochází v naprosté většině případů k okamžité úlevě. Většinou je žádoucí dostavit se po zákroku další den na převaz. Jen v minimu případů je zapotřebí doplnit chirurgickou léčbu ještě antibiotiky.
Zarostlý nehet je nepříjemné a bolavé zarůstání nehtové ploténky do kožního krytu na straně nehtu. Nejčastěji je postižen palec nohy. Častou komplikací zarůstajících nehtů je infekce.
Hlavním příznakem je bolestivost, zarudnutí a otok nehtového valu na jedné či obou stranách nehtové ploténky. V případě akutního vzniku dochází většinou k hnisání a vyprázdnění hnisavého obsahu při tlaku. U chronicky zarůstajících nehtů je hlavním příznakem otok, zarudnutí a bolestivost při tlaku.
Při prvním akutním onemocnění stačí většinou snesení okraje nehtové ploténky v lokálním znecitlivění a ošetřování desinfekcí do vyhojení. Při chronickém onemocnění a stavu po opakovaném snesení nehtové ploténky je jedinou možnou léčbou tzv. Emmertova plastika. Při této plastice je nezbytné kromě odstranění okraje nehtu i důkladné a úplné odstranění nehtového lůžka na jeho okraji tak, aby v budoucnu nehet vyrůstal o 1-2 mm užší.
V naprosté většině případů se tento zákrok obejde bez komplikací. V případě odstranění pouze nehtové ploténky se komplikace nevyskytují. U Emmertovy plastiky může docházet k většímu krvácení z rány.
Zvýšená poloha operované končetiny snižuje otok a bolestivost. Po odstranění nehtové ploténky pacient cítí ihned 1. den po zákroku úlevu a je bez většího omezení.
Podle charakteru zaměstnání nemusí být pracovní neschopnost vystavena vůbec v případě snesení nehtové ploténky, případně 1-2 týdny u Emmertovy plastiky.